Історія дерев'яного каркасного домобудівництва

Багато з вас затримували погляд на гарних картинках західноєвропейських містечок, немов з казок Андерсена, де на стінах старовинних будинків проглядаються вертикальні і горизонтальні бруси. Ці будинки збудовані по кількасот років тому за деревянною каркасною технологією.

 

                     Фахверковий будинок         Каркасні будинки | Фото

 

Особливо багато каркасних будинків зводили у Німеччині і Скандинавіі, звідки ми і отримали одну із загальноприйнятих назв каркаса «фахверк».

 В Україні, особливо у Галичині і Волині, аж до 60-х років ХХ століття малоповерхових будинків з цегли і каменю майже не будували. У нашому регіоні каркасні будинки популярні, оскільки є легкими і, у своїй більшості, ставились не на кам'яні чи бетонні фундаменти, а на палі з модрини чи дуба; будівництво каркасного будинку потребує значно менше деревини, ніж будинку з бруса чи зруба; на зведення каркасника потрібно менше робочих рук, ніж на традиційний будинок і каркасні будинки більш ремонтопридатні у випадку ураження під час військових дій, що відбувалися у Західній Україні з прикрою регулярністю. Після Другої світової війни багато каркасних будинків з віддалених хуторів були, по наказу партії задля "укрупнення", розібрані і перевезені у міста.

На відміну від своїх європейських "фахверкових" аналогів, старі західноукраїнські каркасні будинки мають власну особливість: на їх зовнішніх стінах не виставлені на загальний огляд елементи каркасу, вони сховані під зовнішньою оздобою, як правило, глиняною штукатуркою. В загальних рисах технологія каркасного домобудівництва в Україні була наступною: стійки каркасу (дилі) обшивали із зовнішьного і внутрішнього боку дошкою, по ній нашивали рейку (дранку) або очерет і наносили штукатурну суміш. Простір поміж дощок заповнювали саморобним утеплювачем, найчастіше ним була полова або солома, змішані із глиною і вапном вапном. Ця суміш лопатами закладалась шарами товщиною 30 см і втрамбовувалась.

У старих каркасних будинках у Західній Україні виросло уже не одне покоління. У наші часи ці будинки настільки міцні, що нинішні власники їх піддають "євроремонту", але незмінним лишається одне: каркасні будинки теплі, сухі, пожежобезпечні, з хорошою звукоізоляцією. Важливу роль у популяризації каркасних будинків на Західній Україні зіграла близькість регіону до Західної Європи, де каркасні будинки з давніх-давен надзвичайно поширені. Саме з Німеччини і пішла одна з прийнятих назв каркасу "фахверк". 

По-німецьки Fach – це «секція», "сота", Werk – «споруда». У дослівному перекладі ми отримуємо "сотову споруду". У Середньовічній західноєвропейській архітектурі у якості несучого кістяка використовували деревяний каркас. Це була досить непроста система горизонтальних і вертикальних звязків і розкосів. Стійки, ригелі і розкоси зазвичай виготовляли із дуба або модрини. У класичному каркасному будинку деревяні елементи виконують не лише несучу фунцію, а й декоративну, адже надають стінам будинку особливу виразність. 

У стародавні часи проміжки між стійками каркасу заповнювали саманом: сумішшю соломи, глини, вапна. Дещо пізніше в англійській і, надалі, європейській архітектурі почали застосовувати заповнення стін каркасного будинку з цегли і каменю. 

Плюсом каркасних будинків була їх висока ремонтнопридатність: через кілька десятиліть без особливих затрат можна було замінити наповнювач та окремі елементи каркасу, ушкоджені атмосферними впливами чи внаслідок військових дій. За умов своєчасного догляду каркасні будинки радують власників вже багато століть. Тим паче, якщо каркасний будинок збудований правильно, то без особливих втрат переносить землетруси середньої сили.  

Зазвичай старовинні каркасні будинки не вищі трьох поверхів. Якщо поверхів більше, то верхні поверхи використовувались під склади купців або виробничників. Перші поверхи часто мурували з каменю, особливо в Альпах.  

Німецька назва каркасних будинків не свідчить, що будували їх лише в старій Німеччині. Зовсім ні. Старі каркасні (фахверкові) споруди можна зустріти на території Голандії, Австрії, Швейцарії, в Скандинавських країнах, багато їх збереглося і у Франції, де ця технологія називається "коломбаж". В Англії теж будували і будують каркасні будинки, називають їх half timbered або timber framed (напівдерев'янна або дерев'янна рама) і добавляли в заповнювач овечу шерсть – для тепла. Дерев'янні каркасні конструкціі широко використовувались при будівництві житлових будинків, господарських споруд, веж, ратуш, церков, готелів, млинів і навіть палаців. Як не дивно, але особливо багато дерев'яних будівельних елементів можна побачити у місті на морі - Венеції. Як правило, у Венеції вони виконані із модрини. 


Були і місцеві особливості будівництва каркасного будинку, пов'язані з визначеними традиціями. Каркасні будинки в Англії і Франції з підкресленими вертикальними стійками, а в Німеччині є місцеві варіанти з причудливими орнаментами на фахверкових фасадах. Загальний архітектурний стиль кожної епохи також мав вплив на каркасний будинок. Якщо ж заглянути у старовинний каркасний будинок, то можна дізнатися багато цікавого: на вручну обтесаних балках можна роздивитися  римські цифри, котрими маркували місце балки у каркаснику. Збереглися і спеціальні зарубки, зроблені для того, щоб до каркаса краще прилипала штукатурка.  

Каркасні будинки у світі переживають друге відродження у період розквіту масового індивідуального будівництва. Швидкість, екологічність, мода на старовину і щорік жорсткіші норми теплозбереження будівель переконують забудовників в усьому світі будувати каркасні будинки. Звісно, і сучасна наука не стоїть на місці і пропонує нові технології деревяного каркасного будівництва.

У класичному каркасному (фахверковому) будинку почали застосовувати клеєний брус. Наприклад, наша компанія виготовляла будинок на замовлення французької сімї у Альпи, фахверк ми виготовили з модринового клеєного бруса січенням 200х200 мм. Клеєний брус, хоча й знайно дорожчий за масив, має ряд переваг. Насамперед, не тріскає, не змінює геометрії і розмірів. Сам же принцип будівництва каркасного (фахверкового) будинку практично змін не зазнав: ті ж балки, стійки, ригелі, підкоси. Але сучасне технологічне обладнання значно полегшило і пришвидшило проектування і виготовлення каркасного будинку. Це і програмне забезпечення, ручний спеціалізований інструмент для штучних виробів та автоматизовні оброблювальні центри для масового виробництва.

Видимий ззовні каркас надає будинку неповторного вигляду, оскільки фахверк грає роль не лише конструктивного, а й декоративного елементу, поділяючи фасад каркасного будинку на окремі панелі різних форм і кольорів. 

Щойно ви ввійдете у класичний каркасний будинок, ви будете вражені його красою. Зазвичай несучий дерев'яний каркас будівлі не приховують оздобою і це приносить надзвичайну естетичну насолоду, викликає відчуття гармонії з природою, тепла і затишку. 

Конструктивні зміни у технології сучасного каркасного будинку стосувалися лише стін. Як і в старовинні часи стіни овий наповновач не несе навантаження, а служить лише ізолятором. Дедалі рідше користуються саманними наповнювачами і практично взагалі не викоистовюють цеглу, зважаючи на її сумнівні теплоізоляційні якості. Значно ефективнішим є хороший утеплювач, який вкладають у соти каркасу. Далі йде жорстка обшивка. Таким чином у каркасному будинку створюється тепловий контур з високими тепло и звукоізолюючими властивостями. В якості утеплювача і обшивки в каркасному будинку використовують найрізноманітніші матеріали, головна вимога - не призводити до безпричинного збільшення ваги конструкції. В основі є гармонія смаку і стилю: з одного боку зберігається древній колорит, з іншого - сучасні матеріали забезпечують полегшене будівництво, кращий комфорт проживання і значно більшу довговічність споруди. Перші фахверкові будинки потребували оновлення кожні 40–50 років, сучасні будівельні матеріали гарантують безпроблемну експлуатацію каркасного будинку протягом 80–100 років. 

Несучий дерев'яний каркас звільняє архітектора від будь-яких обмежень і надає безмежні можливості для безлічі архітектурно-планувальних рішень. 

В частности, такой тип стены позволяет без труда остеклять огромные проемы деревянного каркасного дома, что в случае каменной коробки или термодома затруднительно или попросту невозможно. Большая площадь остекления в сочетании с несущими опорами из дерева, которые специально окрашиваются в коричневый или темно красный цвет, есть результат обогащения неповторимого стиля ушедших веков современными тенденциями индивидуального каркасного домостроения. 

Тут надо пояснить, что фахверк в ряде случаев трансформировался настолько, что с виду каркасный или каркасно-щитовой дом никак не отличишь от самой банальной кирпичной коробки, отделанной тем или иным способом. Тем не менее это дом, сделанный на основе деревянного каркаса, полости в котором заполнены утеплителем и обшиты прочным материалом. Те самые каркасные дома, о которых так много уже написано и сказано, могут смело считать своим прародителем средневековый фахверковый дом. Произошла эта трансформация в Северной Америке, где переселенцы под действием местных условий творчески меняли строительные стереотипы европейских предков. В итоге получились хорошо известные каркасные дома американского или канадского типа (последний – лучше утеплен), которые можно отнести к демократичному жилью. Десятки миллионов жителей Америки строят свой каркасный или каркасно-щитовой дом, хотя, скорее всего, даже не слышали слова «фахверк», но хорошо знакомы со сборными каркасными домами заводского изготовления (factory-buil homes).

Каркасные дома заводского изготовления сегодня мало походят на их предков много лет назад. Ушли в прошлое квадратные и плоские крыши каркасных "домов на колесах". Пришли сводчатые потолки, винтовые лестницы, окна от пола до крыши и каркасные заводские дома, которые выходят за рамки обычного. Эволюция готовых заводских каркасных является результатом одного – клиентского спроса. И этот спрос продолжает стимулировать рост и инновации в канадском изготовлении домов за пределами строительного участка.
Сборные каркасные дома заводского изготовления не являются новой идеей. Фирма Sears Roebuck предложила сборные каркасные "современные дома" в их каталоге «Весна 1908». Отправляли готовые каркасные дома клиентам по железной дороге.
Изобретение автомобиля ознаменовало новый этап развития "Домов на колесах". Изначально сборные мобильные дома ставились на прицеп позади автомобиля и служили временным жильем во время путешествий или отдыха. С течением времени передвижные каркасные дома стали более постоянным местом проживания, используемым для размещения рабочих в горнодобывающей промышленности и лесном хозяйстве.
Сборные каркасные дома служили недорогим вариантом проживания для людей с ограниченными средствами во время Великой депрессии, и сборные каркасные дома стали экономически эффективным решением для получения столь необходимого жилья для возвращающихся ветеранов после Второй мировой войны.
Потом потребительский спрос сместился с «быстрого и готового к проживанию каркасного дома» в сферу «качественного каркасного дома заводского изготовления». Желания клиентов и технологический прогресс модифицировали конструкцию сборного каркасного дома практически к неограниченному дизайнерскому решению. Ограничение остается лишь одно – как перевезти готовые части дома на стройплощадку. Ведь модули сборного каркасного дома должны соответсвовать правилам перевозок по нагрезке на ось автомобиля, ширине и высоте для безопасного прохода под путепроводами и линиями электропередач. А ведь клиенты становятся из года в год все более избалованными и требовательными в плане дизайна: желают иметь «второй свет», высокие крыши, огромные «французские» окна и, даже, поставить дом без вырубки старых деревьев. Не говоря уже о модных технологических системах «умный дом», энергоэфективных технологиях и так далее.
Все, даже самые искушенные требования клиентов возможно воплотить в жизнь с применением новых компьютерных программ расчетов и новых технологий производства каркасных сборных домов. 
И сейчас уже никого не удивляет, когда утром на соседнем участке голый фундамент, а вечером уже стоит красавец дом, который абсолютно ничем не отличается от своих соседей по улице.

Каркасний будинок виробництва ТМ СОЛІДБУД, ФранціяКаркасний будинок виробництва ТМ СОЛІДБУД, ФранціяКаркасний дім на ВолиніКаркасний будинок лицьований цеглоюКаркасний будинок Київська областьКаркасний будинок РівнеКаркасний будинок Київська область
 
© 2007 - 2020 Всі права застережені. TM Solidbud
Створення сайту SEOTM
            TOP сайтов StroimDom.com.ua
© 2007 - 2020 Всі права застережені. TM Solidbud
Створення сайту SEOTM